Wpisy

wpisy

Czy słyszeliście o niedźwiedziu, który został żołnierzem i służył w polskim wojsku?

 

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Wojtek- takie imię otrzymał niedźwiedź, którym opiekowali się żołnierze z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii. Zwierzę wraz z oddziałami Armii Andersa przebyło bardzo długą drogę z Iranu aż do Włoch, wykonując zadania żołnierza np. nosząc ciężkie skrzynie z amunicją. Za liczne zasługi i poświęcenie nadano mu stopień kaprala. Nasi uczniowie poznali ciekawą historię Wojtka z opowieści pani Jadwigi Klimondy, która wraz z niezwykłym gościem odwiedziła nasza szkołę. Kto był tym niecodziennym gościem? Czyżby na zdjęciu był niedźwiedź Wojtek?

„Król Maciuś Pierwszy”

Uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Teatralnym i zdobyli pierwsze miejce, w ramach nagrody pojachali do teatru Banialuka na przedstawienie pt. „Król Maciuś Pierwszy”. Spektakl był bardzo ciekawy i nowatorski. Na pewno zainspirował i zachęcił dzieci do dalszego rozwijania swoich aktorskich talentów. To była bardzo miła nagroda i ciekawe doświadczenie. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radziechowach -Wieprzu!

„Książę i żebrak”

 Kolejne spotkanie przedszkolaków ze sztuką miało miejsce w naszym przedszkolu 11.10.2017 roku. Dzieci miały możliwość tworzyć widownię podczas spektaklu teatralnego pt. „Książę i żebrak” w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Krak-Art z Krakowa. Przedstawienie oparte na powieści Marka Twaina zarówno bawiło, jak również uczyło małych widzów istotnych wartości. Dzieci mogły przekonać się jak ważne w życiu są uczciwość i przyjaźń. Ponadto przedszkolaki, jak zawsze, aktywnie uczestniczyły w spektaklu u boku aktorów, doskonale się przy tym bawiąc.
 

Spotkanie dla bezpieczeństwa.

We wtorek (10.10.17) w naszym przedszkolu pojawił się bardzo miły gość, na którego wszystkie przedszkolaki czekały
z niecierpliwością. Podczas spotkania z Panem Policjantem- Marcinem Golcem, pełniącym funkcję dzielnicowego, dzieci dowiedziały się o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, a także podróżować samochodem i reagować w innych sytuacjach zagrożenia. Dzieci podziękowały za interesujące spotkanie i zaprosiły naszego gościa do ponownego odwiedzenia przedszkola.
Panu Policjantowi jeszcze raz serdecznie dziękujemy za spotkanie z przedszkolakami.

LEKCJA PATRIOTYZMU

XIII ZADUSZKI NARODOWE NA MATYSCE
Co dziś oznacza patriotyzm? Czy patriotyzmu można się nauczyć tylko na lekcjach historii? Nie. W nietypowej lekcji patriotyzmu wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Jak co roku udaliśmy się grupą na Matyskę, gdzie 7 października odbyły się XIII już Zaduszki Narodowe. Tym razem podczas uroczystości oddano hołd ks. Stanisławowi Kaszkowicowi oraz żołnierzom wyklętym. Pomimo niesprzyjającej pogody nasi wytrwali uczniowie wzięli czyny udział w uroczystościach i pomagali w przygotowaniach. Wyczekiwaną atrakcją było dla nas oglądanie inscenizacji wydarzeń historycznych. Z zapartym tchem obserwowaliśmy rekonstrukcję walk oraz podziwialiśmy przepiękne stroje i oręż członków grup rekonstrukcyjnych. W tym roku jeden z naszych uczniów- Michał Roczyna z kl.6 wziął udział w inscenizacji. Zagrał rolę sekretarza królewskiego króla Jana Kazimierza. Było to dla niego- jak później mówił- nietypowe, ale bardzo miłe i emocjonujące doświadczenie.
Pomimo niesprzyjającej jesiennej aury będziemy ciepło wspominać udział w uroczystości

Wiedza przez doświadczenie!

Najlepsze lekcje to takie, w czasie których możemy w praktyce wykorzystać swoją wiedzę. Klasa 3 wybrała się do lasu, żeby sprawdzić m.in. czy znają warstwy lasu, odróżniają drzewa od krzewów i rozpoznają gatunki roślin i zwierząt. Poznaliśmy gatunki grzybów, w czym pomogli nam spotkani grzybiarze. Zebraliśmy wiele ciekawych materiałów, które wykorzystamy w szkole. Trzeciaki potrafią też sprawdzić wiek drzewa, które nie jest ścięte! Znalazły nawet okaz, który był w ich wieku. Kto chce poznać tę metodę, może ich zapytać 🙂

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie Zespół Szkolno – Przedszkolny.

https://www.facebook.com/1485873961687129/photos/pcb.2015407485400438/2015402552067598/?type=3&theater

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W tym roku wypadł on 29 września. Koordynatorem działań w naszej szkole jest dyr. Elżbieta Borowik, ucząca matematyki. Uczniowie klas od IV do VII wykonali piękne plakaty, które zawisły na korytarzu szkolnym. Kilka dni wcześniej wszyscy powtarzali tabliczkę mnożenia i podzielenia. W dniu dzisiejszym egzaminatorzy, wyłonieni spośród uczniów, sprawdzali poziom jej opanowania, rozdając do wykonania kilka działań. Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że uczniowie naszej szkoły nie mają problemów z mnożeniem i dzieleniem w zakresie 100. Następne takie wydarzenie za rok. Już zapraszamy do działania.

LEPSZA SZKOŁA!

Nasza Szkoła bierze udział w matematycznym projekcie edukacyjnym Lepsza Szkoła.

Koziołek Niematołek.

W czwartek (14.09.17 r.) wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się w niesamowitą podróż dookoła świata wraz z Koziołkiem Niematołkiem. Przedszkolaki wyruszyły z Pacanowa i w trakcie wycieczki przeżyły wiele zabawnych oraz ciekawych przygód. Poza doskonałą zabawą, dzieciaki poznały kilka interesujących miejsc na świecie i żyjących tam ludzi. Tą wspaniałą rozrywkę zapewnili nam niezastąpieni aktorzy z Teatru Art-Re z Krakowa, z którym nasze przedszkole współpracuje już od kilku lat. Z niecierpliwością czekamy na kolejne bajkowe spotkanie.

 

Godziny pracy świetlicy szkolnej.

ŚWIETLICA   SZKOLNA

rok szkolny  2017/2018

dzień tygodnia nauczyciel godz. pracy
poniedziałek Barbara Kupczak 12.45—16.20
wtorek Beata Sobek

Barbara Kupczak

11.50—14.25

14.25—16.20

środa Agnieszka Barcik – Gąsiorek 11.50—16.00
czwartek Dorota Szczotka 11.50—16.00
piątek Barbara Kupczak 11.50—16.20

 

Pierwszaki idą raźnym krokiem!

Przedszkole pożegnać czas…
22 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość pożegnania przedszkola przez starszaki, które po wakacjach rozpoczną naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dzieci, przygotowane przez wychowawczynię Grażynę Malinkę, zaprezentowały, zgromadzonym rodzicom i zaproszonym gościom, ciekawą inscenizację oraz wiersze i piosenki, a także układ taneczny. Spotkanie było okazją do podziękowań oraz złożenia życzeń i wręczenia dyplomów oraz upominków dla przyszłych pierwszoklasistów.
Starszakom jeszcze raz życzymy powodzenia w szkole!

Rozpoczęcie roku szkolnego!

Choć trwają jeszcze wakacje, to już teraz wielu uczniów  wertuje kalendarz i z nadzieją planuje, kiedy wypadną dni wolne w nowym roku szkolnym. Od razu trzeba powiedzieć, że w roku szkolnym 2017/2018 dni wolnych nie będzie tak dużo, jak to niegdyś bywało, ale i tak nie ma na co narzekać. Już sam początek roku jest zachęcający. Do szkoły nie pójdziemy 1 września, jak każe tradycja, ale dopiero 4 września. Bowiem 1 jest piątek i zamiast uroczystych apeli na początek roku – jest dzień wolny. Potem są już tygodnie nauki, przerwane jedynie świętem 1 listopada.

Kalendarz roku szkolnego przedstawia się następująco:

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
4 września 2017 r.

Zimowa przerwa świąteczna
23-31 grudnia 2017 r.

Ferie zimowe
15–28 stycznia 2018 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia –4 lutego 2018 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

29 stycznia–11 lutego 2018 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

12–25 lutego 2018 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Wiosenna przerwa świąteczna
29 marca–3 kwietnia 2018 r.

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
22 czerwca 2018 r.

Ferie letnie
23 czerwca–31 sierpnia 2018 r.

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PRZYBĘDZY

ul. 3 Maja 71, 34-381 Radziechowy