Dzienne archiwum: 10 listopada 2022

11 listopada (1918 – 2022) Narodowe Święto Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Wybór daty 11 listopada nie jest przypadkowy. To właśnie w tym dniu w 1918 roku Józef Piłsudski został mianowany naczelnym dowódcą Polski, przejmując z rąk Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Dzień później marszałkowi powierzono misję stworzenia rządu.  Jest to najważniejsze ze świąt państwowych, które obchodzone jest przez wszystkich Polaków w ojczyźnie, jak i poza jej granicami. To święto przypomina szczególnie o niezłomności ducha polskiego, szacunku dla tradycji i historii polskiej oraz dumie narodowej, której nie udało się zniszczyć nawet przez 123 lata niewoli pod obcym zaborem (1795–1918).

W dniu 10 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Najpierw o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy. Następnie Pani Dyrektor rozpoczęła akademię. Uczniowie klas starszych pod kierunkiem Pani Bogusławy Włoch Oraz Izabeli Płonki zaprezentowali nam montaż słowno – muzyczny.