Miesięczne archiwum: grudzień 2022

Życzenia Świąteczne

Tak pracują nasi uczniowie!

W naszym zespole zakończył się cykl specjalistycznych zajęć dodatkowych w ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej. Uczniowie mogli brać udział w zajęciach z zakresu sensoplastyki, zabaw ruchowych i gier planszowych z elementami logopedii, robotyki z wykorzystaniem klocków LEGO WEDO oraz w zajęciach plastycznych z elementami arteterapii. Był to świetny czas do rozbudzenia wyobraźni, integracji klasowej oraz pracy w grupach. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach.

Jak to dawniej było…

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego dzisiaj o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych związanych z naszym regionem rozmawialiśmy z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Habdasówka”. Pani Barbara Golasik, Pani Maria Jambor oraz Pani Halina Jakubiec opowiedziały dzieciom, jak dawniej wyglądały przygotowania do Świąt oraz zaprezentowały piękne ozdoby choinkowe. Razem z przedszkolakami Panie z KGW wykonały niezwykłe łańcuchy z papieru oraz z bibuły i słomy oraz inne papierowe ozdoby, które teraz można podziwiać na naszej przedszkolnej choince. Poza tym upiekliśmy pierniki, których nie może zabraknąć na świątecznym stole.

Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Habdasówka”, że znalazły dla nas czas i wspólnie mogliśmy spędzić bardzo miłe przedpołudnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Świąteczne warsztaty ceramiczne

Klasa I kolejny raz wzięła udział w warsztatach ceramicznych. Tym razem uczniowie wykonali Mikołaja. Zajęcia były bardzo kreatywne i twórcze. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach, a ich efekty można podziwiać w poniższej galerii.

Mikołajki w klasach I-III

Uczniowie klas 1-3 spędzili Dzień Świętego Mikołaja w bardzo przyjemnej atmosferze, częstując się słodyczami i pyszną pizzą, wspólnie się bawiąc oraz oglądając film o tematyce świątecznej.

Mikołajkowy wyjazd do kina

6 grudnia dla uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy mikołajkową niespodziankę. Klasy od IV do VIII wybrały się do kina w Bielsku – Białej. Film ”Wielki Zielony Krokodyl Domowy” spodobał się dzieciom. Wspólnie spędziliśmy czas w miłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wycieczki.

Św. Mikołaj odwiedza nasze Przedszkole

6 grudnia to dzień, w którym każde dziecko czeka cierpliwie na wyjątkowe spotkanie, z wyjątkową osobą. Naszym gościem dzisiaj był św. Mikołaj, który przybył do przedszkolaków, by odwiedzić najmłodszych i obdarować ich pięknymi prezentami . Dzieci dobrze przygotowały się na tę chwilę i gdy Mikołaj zapukał do naszych drzwi, mogły pochwalić się swoimi świątecznymi tańcami oraz piękną piosenką na cześć naszego gościa, a także wręczyły Mikołajowi bardzo miły upominek.

To niezwykłe spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Szkolny projekt edukacyjny „Od grosika do złotówki”

Uczniowie klasy drugiej naszej szkoły przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego Od grosika do złotówki, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości  pod honorowym patronatem Ministerstwa Finansów.

Działania podejmowane w ramach programu Od grosika do złotówki mają na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonują zadania o różnym stopniu trudności, a w efekcie rozwijają samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniają wiarę we własne siły i możliwości.

Realizacja projektu trwa 10 miesięcy (klasa druga: grudzień, styczeń-czerwiec, klasa trzecia: wrzesień-grudzień). Uczniowie odbywają podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Galaktyce Oszczędzanie, w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności. Każdy z uczniów otrzymuje „Dzienniki podróży”, w których dokumentuje realizację poszczególnych zadań. Wdrażanie programu jest również podstawą do wspólnych działań rodziców i nauczycieli w trosce o bezpieczeństwo oraz rozwój edukacji finansowej dziecka. Uczniowie wracają do domu i proszą opiekunów o rozmowę na temat związany z treścią zajęć, umieszczony na naklejce, którą otrzymują, np. „Porozmawiaj ze mną o tym, jak bezpiecznie bawić się w domu i na dworze”. W trakcie podróży jest też czas, w którym rodzice pełnią rolę konsultantów i w ciągu 14 dni dokonują analizy, w jakiej dziedzinie ich dziecko oszczędza najlepiej. Wnioski z tych obserwacji stanowią bazę do dalszej pracy nauczyciela i uczniów.

Szczegółowe informacje o programie: https://od-grosika-do-zlotowki.junior.org.pl/

Projekt matematyczny mPotęga zakończony

25 listopada br. w naszej szkole dobiegły końca poszukiwania Pani Matematyki. Były to działania w ramach IX edycji projektu Potęgi, finansowane w całości przez Fundację mBanku. Uczniowie kl. 4,5 i 6 nie ustawali w poszukiwaniach Pani Matematyki. Okazało się, że owa Pani ostatnio wyjechała na mistrzostwa świata w piłce nożnej i tam właśnie znalazł ją Franek, uczeń klasy 6. Franek w piękny sposób opracował mecz w sposób matematyczny. Brawo Franiu!

Na zajęciach, podczas zabaw i gier, można było powtórzyć tabliczkę mnożenia, utrwalić pojęcia matematyczne takie jak obwód i pole figury, nabrać wprawy w posługiwaniu się przyborami geometrycznymi oraz rozwinąć logiczne myślenie.

Podczas ostatnich zajęć odbyło się kilka konkursów. Np. kl. 4 wyszukiwała liczby ukryte w wierszu Lokomotywa Juliana Tuwima. Kl.6 projektowała kartki do książki z zadaniami matematycznymi. Wszyscy uczestnicy projektu buszowali po Internecie w celu wyszukiwania ciekawostek matematycznych.

Chociaż zajęcia projektowe zostały zakończone, na prośbę uczniów klasy 6 odbędą się jeszcze zajęcia dodatkowe, na których uczniowie zaproponują swoje pomysły, jak w ciekawy sposób uczyć się matematyki.

Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Elżbieta Borowik

Udana zabawa andrzejkowa

W naszym zespole w dniu 30.11.2022 r. odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Szkolny, podczas której dzieci mogły zaznajomić się ze zwyczajami związanymi z andrzejkami. Były więc wróżby, tradycyjne lanie wosku, konkursy taneczne z nagrodami. Zabawa upłynęła w radosnej atmosferze. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.

ANDRZEJKI W KLASACH 1-3

Skąd się wzięły Andrzejki? W Polsce pierwsze wzmianki o obrzędach, odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada pochodzą już z XVI wieku. Nasi uczniowie bawili się wspaniale! Kolejne wróżby dopiero za rok…

ANDRZEJKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

Tradycyjnie, w wigilię imienin Andrzeja, można poznać swoją przyszłość. Dlatego i najmłodsi postanowili wykorzystać okazję, by dowiedzieć się, co los im przyniesie oraz doskonale się bawić. Jak tradycja nakazuje, odbyły się liczne wróżby i przepowiednie- a wszystko traktowane z przymrużeniem oka. Dzieci brały udział w tańcach i zabawach. Nie mogło zabraknąć także smacznego poczęstunku.

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PRZYBĘDZY

ul. 3 Maja 71, 34-381 Radziechowy