Lekcja wolności

4 czerwca do dobra data, by cieszyć się z wolności. Postanowiliśmy więc w Szkole Podstawowej w Przybędzy włączyć  się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej  zorganizowaną z okazji obchodów 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Z tej okazji przeprowadzona została  „Lekcja wolności”. Podczas tej lekcji dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która w przystępny dla nich sposób przybliżyła im tematykę obrad Okrągłego Stołu i wyborów w 1989 roku . Potem uczniowie przeczytali wywiady przeprowadzone z członkami swoich rodzin na temat, jak  wspominają tamte wydarzenia.  Następnie odbył się konkurs plastyczny. Mali artyści wykonali prace  tematycznie związane z „ Lekcją wolności”. Najciekawsze rysunki zostały nagrodzone książkami. Choć dla dzieci w tym wieku tematyka ta jest trudna,  w swoich  rysunkach  pięknie pokazały one  ideę tamtych  przemian i na swój sposób wyraziły uczucia patriotyczne.  Podczas rysowania dzieci prowadziły rozmowy i dzieliły się refleksjami na temat wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza. Należ się zatem cieszyć, że wyrasta nam pokolenie patriotów. Po „Lekcji wolności” pozostaną  pamiątki w postaci wystawy prac uczniów  oraz wspomnień poprzednich pokoleń, które tworzyły wolną Polskę.

I.Kłusak

20140604_084046