ZADUSZKI NARODOWE NA MATYSCE

W sobotę 4 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na na Matyskę, gdzie odbyły się X już Zaduszki Narodowe. Tym razem uroczystość miała niezwykle interesującą oprawę.

W Tym roku  Zaduszki Narodowe odbyły się ku czci naszych przodków z czasów potopu szwedzkiego oraz w 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej i wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, 70 rocznicę akcji ,,Burza” – w tym operacji ,,Ostra Brama”, 70 rocznicę ludobójstwa Polaków w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie, 70 rocznicę ludobójstwa w Piaśnicy – w tym miejsce kaźni ludzi chorych psychicznie.

Uroczystość rozpoczęła się przy I stacji Golgoty Beskidów. Tam wraz ze zgromadzonym tłumem mogliśmy obejrzeć na telebimie fragmenty reportaży z takich między innymi wydarzeń jak  kanonizacja papieża Jana Pawła II czy Spotkanie Papieża z Prymasem Tysiąclecia. Następnie  udaliśmy  się trasą Drogi Krzyżowej  na Matyskę. Po drodze mogliśmy obejrzeć zainscenizowane wydarzenia historyczne związane z najazdem Szwedów na Rzeczpospolitą w XVIIw. Przedstawione zostały m.in. sceny bitwy górali ze Szwedami, pobytu króla Jana Kazimierza na żywieckim zamku, wymarsz górali pod wodzą Ks. Stanisława Koszkowica, obrona Częstochowy. W kunsztownie przygotowanych scenach rekonstrukcyjnych udział wzięli przedstawiciele grup –Podolskiego Regimentu Odprzodowego „Cracovia”, Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, „Zbójników łod Zywca” oraz  tutejsi mieszkańcy. Było to niezwykle interesujące widowisko i niecodzienna lekcja historii dla naszych uczniów. Z żywym zainteresowaniem przyglądaliśmy się odgrywanym scenom. Mogliśmy usłyszeć huk armat, poczuć zapach prochu, podziwiać stroje i oręż aktorów, z którymi pozowaliśmy  do zdjęć.  Na koniec udzieliliśmy wywiadu dla telewizji Trwam .

Po inscenizacji historycznej na szczycie góry odbyła się Msza święta koncelebrowana. Po liturgii odczytano Apel Poległych, Do Kurhanu Pamięci Narodowej zaproszeni goście uroczyście dosypali ziemię z Piaśnicy, miejsca kaźni tysięcy Polaków w1939 r, z Lubelszczyzny, oraz z grobu Karol Walusia założyciela PTG Sokół w Międzybrodziu Lipnickim. W ten sposób zgromadzeni  złożyli hołd Polakom, którzy swoje życie oddali w obronie Ojczyzny.

Wszyscy jesteśmy pod wielkim  wrażeniem uroczystości, szczególnie zaś  inscenizacji, która przeniosła nas ,choć na chwilę, do XVII wieku. Tej lekcji historii nasi uczniowie długo nie zapomną.

I.K.

20141004_114528

Zaduszki Narodowe

Number of photos:5
Total size:1.19 MB

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PRZYBĘDZY

ul. 3 Maja 71, 34-381 Radziechowy