Od czytania do recytowania

konkurs recytatorski

Number of photos:3
Total size:649.90 kB

Czytanie nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą ani powszechną, ani popularną.

Książki, które jeszcze niedawno były dla dzieci źródłem informacji o świecie, dziś wypierane są przez telewizję i komputer. Te ostatnie dostarczają rozrywki, nie wymagają żadnego wysiłku ani skupienia, są łatwiejsze w odbiorze niż książki. Nauczyciele i rodzice głowią się więc, jak zachęcić młode pokolenie do czytania. Jedną z atrakcyjnych form zachęty może być organizowanie konkursów poezji. Podczas takich spotkań dzieci mogą pochwalić się swoim talentem recytatorskim a nawet aktorskim i poczuć się przez chwilę jak gwiazdy sceny.

18 marca w Szkole Podstawowej w Przybędzy podczas X Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zaprezentowali się mali pasjonaci poezji i literatury. W atmosferze zdrowej rywalizacji prezentowali swoje ulubione wiersze i fragmenty książek. Występy oceniała komisja w składzie: Dyrektor Gminnej Biblioteki pani Beata Leńczuk-Bachmińska, Dyrektor ZS-P w Przybędzy Elżbieta Borowik, Iwona Kłusak- bibliotekarz, organizator konkursu. Na widowni zasiedli również rodzice i uczniowie. Recytacje były bardzo emocjonalne, czasem zabawne, czasem wzruszające. Uczestnicy konkursu zaskoczyli komisję odwagą i emocjonalnym zaangażowaniem w przygotowanie występu. W opinii komisji wszyscy recytatorzy okazali się zwycięzcami i wszyscy zostali nagrodzeni. Oto laureaci:

Kategoria uczniowie klas I-III

I miejsce-Oliwia Kozieł

II miejsce-ex aequoSandra Pytlarz, Marta Janik, Oliwia Talik

III miejsce- ex aequoLiliana Kłusak, Natalia Skrzypek, Celina Śleziak

Kategoria uczniowie klas IV-VI

I miejsce-Hanna Juraszek

II miejsce- ex aequoAlina Chmiel, Bartłomiej Jurasz

III miejsce- ex aequoWeronika Tracz, Julia Wach

Wszyscy mali recytatorzy okazali się zwycięzcami konkursu , bo „połknęli bakcyla” czytania, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali tablety, wszyscy pozostali uczestnicy nagrody książkowe i słodkie upominki.

Dzieci i ich rodzice miło wspólnie spędzili czas. Takich wrażeń nie zastąpi żaden film czy gra komputerowa. Wspólne czytanie lub recytowanie dzieci i rodziców jest przyjemne dla obojga, rozwija dziecięcą wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wpływa na koncentrację i pamięć. Nauczmy więc dzieci pokochać czytanie.

I.K.