Witaj szkoło!

Witajcie po wakacjach!

Przed nami nowy rok szkolny – czas inspirującej pracy z uczniami, ale też poszerzania własnych horyzontów. Mamy nadzieję, że wracają Państwo do szkół wypoczęci i gotowi na nowe wyzwania. W Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) chcielibyśmy towarzyszyć Wam aż do następnych wakacji, dlatego przygotowaliśmy wiele nowości: materiały edukacyjne (w tym scenariusze lekcji), poradniki dot. bezpiecznego korzystania z internetu, kursy e-learningowe. Zaprosimy Was też na spotkania z ekspertami i bezpłatne szkolenia oraz do udziału w nowej odsłonie projektu dla nauczycieli OSEhero.

W ramach OSE do każdej z polskich szkół uczestniczących w programie trafia szybki, bezpieczny i bezpłatny internet. Państwowy Instytut Badawczy NASK, jako operator programu OSE, oprócz łącza internetowego dostarcza do szkół także usługi bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę przed szkodliwymi, nielegalnymi treściami, atakami sieciowymi i złośliwym oprogramowaniem Niezwykle ważna w tym kontekście jest edukacja w zakresie zagrożeń w sieci, dlatego po wakacyjnej przerwie wracamy z cyklem „Bezpieczni w sieci z OSE”, w ramach którego odbywają się działania skierowane do nauczycieli, dyrektorów i technicznych reprezentantów szkół (TRS).

Oferta dla nauczycieli i uczniów

W ubiegłym roku szkolnym przybliżaliśmy zagadnienia związane z sextingiem i cyberprzemocą w szkole. W tym półroczu skupimy się na dwóch innych zagrożeniach w sieci: FOMO i szkodliwych treściach online. Już niebawem odbędą się poświęcone tym tematom eksperckie webinary, które tak jak dotychczas towarzyszyć będą premierom poradników dla nauczycieli. Z naszymi gośćmi porozmawia Tomasz Rożek z „Nauka. To lubię”, znany dziennikarz i popularyzator nauki oraz ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, w której pomaga rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. W ramach serii przygotowaliśmy także scenariusze zajęć, infografiki i inne materiały, do wykorzystania np. do rozmów z uczniami o tym, jak mądrze poruszać się w internecie.

Z naszych bogatych zasobów można korzystać na platformie OSE IT Szkoła, która wraz z początkiem września obchodziła swoje pierwsze urodziny. Już jesienią pojawią się tam nowe kursy e-learningowe, m.in. dotyczące bezpieczeństwa w sieci (dla uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej), a kolejno dot. FOMO i sharentingu (dla nauczycieli i rodziców). Zapewniamy, że jest na co czekać!

Dobrą okazją do poszerzenia wiedzy m.in. na temat nowych wirtualnych zagrożeń będą z pewnością planowane konferencje oraz nowa odsłona OSEhero – projektu rozwoju kompetencji, zrzeszającego pedagogów z pasją.

Wsparcie dla dyrektorów i TRS-ów

Nie zapominamy także o dyrektorach i technicznych reprezentantach szkół. Czeka na nich spora dawka wiedzy, którą przekażemy podczas cyklicznych webinarów. Przez cały czas jesteśmy do Waszej dyspozycji: czekamy na zgłoszenia do Centrum Kontaktu i telefony podczas środowych dyżurów eksperta

Nowy rok szkolny jest także dobrą okazją, by przyłączyć swoją placówkę do projektu mLegitymacja szkolna. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie – mobilny dokument, który ułatwia potwierdzanie tożsamości uczniów i służy im np. podczas kontroli biletów czy zakładania karty bibliotecznej. Nie trzeba już pamiętać o noszeniu ze sobą papierowego dokumentu – wystarczy smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS oraz aplikacja mObywatel.

Z wirtualnej legitymacji może korzystać każdy, komu wcześniej wydano dokument w wersji papierowej. Jedynym warunkiem jest przystąpienie szkoły do programu mLegitymacja. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę ose.gov.pl, w zakładce Przyłącz się znaleźć swoją placówkę na liście szkół i postępować zgodnie z instrukcjami.

Udanego roku szkolnego!

Już dziś mamy dla Was pierwszy prezent na rozpoczęcie roku szkolnego. Do wiadomości załączamy przydatne materiały: infografiki dotyczące internetu OSE oraz pomocne listy materiałów, z których warto skorzystać. Zapraszamy także do odwiedzania naszych stron: ose.gov.pl i OSE IT Szkoła, gdzie czekają na Was równie wartościowe treści. O wszystkich naszych planach pisaliśmy szczegółowo w aktualnościach, a także informujemy na bieżąco na stronie OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku.

Dyrektorom szkół, nauczycielom, TRS-om, uczniom i rodzicom życzymy, aby ten rok szkolny był spokojnym, bezpiecznym, ale też rozwijającym i inspirującym czasem. Mamy nadzieję, że będziecie z nami!

Z serdecznymi pozdrowieniami

Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna