Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przybędzy

Nauka i zabawa z projektem matematycznym mPotęga

Za nami już półmetek projektu. Do tej pory uczniowie pilnie uczestniczyli w zajęciach. Poznali wiele ciekawostek na temat liczb.

Wiedzą co to googol ( jedynka i sto zer), do czego służy liczba Pi, jak obliczyć pole figury, objętość prostopadłościanu. Potrafią obliczyć średnią arytmetyczną. Z zainteresowaniem posługiwali się miernikiem laserowym czyli dalmierzem i wagami elektronicznymi. Każda grupa wykonała własną książkę, zawierającą zadania matematyczne, ciekawostki , zagadki i rysunki. Uczniowie dobrze bawili się podczas wyszukiwania tekstów piosenek i wierszy , w których występują liczby. Tu do zabawy włączyły się cały rodziny. Znalazły się: , pieski małe DWA”, SIEDEM dziewczyn z Albatrosa”, CZTERY słonie, zielone słonie”, w wierszu Lokomotywa J. Tuwima znaleziono ponad dwadzieścia liczb.

Największe emocje towarzyszyły konkursowi na znalezienie jak największej liczby wyrazów, zawierających cząstkę ,,STO”. Pojawiło się mnóstwo wyrazów. Były to np.: stopa, stokrotka, stop, miasto, często, stodoła itp. W konkursie zwyciężyła uczennica kl. V- Amelia, która znalazła aż 98 wyrazów. Pozostali uczniowie również zasługują na pochwałę. Ich wyniki mieszczą się w przedziale 30-75.