Odkrywanie śladów przeszłości

Ostatnio, w pierwszy Dzień Wiosny do Szkoły Podstawowej w Przybędzy na zaproszenie nauczycieli i uczniów zawitał nietypowy gość. To pan Tadeusz Dziergas- mieszkaniec Przybędzy. Na co dzień widzimy go, jak wielu mieszkańców , dziarsko spacerującego po wiejskich dróżkach. Spośród innych seniorów wyróżnia go jednak nietypowa pasja- pisanie. Niedawno ukazała się jego książka pt. „Pozostawić ślad”. Jest to autobiografia, w której losy autora przeplatają się z historią Żywiecczyzny. Pan Dziergas zawitał do szkoły nie po to bynajmniej, aby znowu zasiąść w szkolnej ławie. Podczas spotkania z uczniami opowiadał w bardzo interesujący sposób o sobie i pisaniu książki. Szczególnie interesujące dla dzieci były wspomnienia seniora z czasów dzieciństwa, szkolne perypetie, które rozgrywały się na tle wydarzeń okresu II wojny światowej. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowieści o ówczesnych dziecięcych grach i zabawach. Dowiedzieli się, jak wyglądała nauka w szkole w pierwszej połowie ubiegłego wieku, jak przebiegała okupacja na Żywiecczyźnie. Wiedza o tym okazała się dla nich niezwykle atrakcyjna, bo uzyskana nie z kart podręczników do historii, lecz przekazana przez świadka tych wydarzeń. Z opowieści seniora wyłonił się zupełnie inny świat niż ten, w którym żyją współczesne dzieci. Poza tym Pan Dziergas posiada dar pięknego wysławiania się, bez trudu skupił wiec uwagę uczniów swoimi opowieściami tak, że nawet młodsze dzieci słuchały jak zaczarowane. Nauczyciele i uczniowie na długo pozostaną pod wrażeniem tego sympatycznego i bardzo pouczającego spotkania. Panu Dziergasowi życzymy dużo zdrowia, energii i pogody ducha.

Iwona Kłusak

spotkanie z panem T. Dziergasem