Katarzyna

Warsztaty bożonarodzeniowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Żywcu

Zima pachnie piernikami!

Otula ciepłem i aromatem korzennych przypraw… takie słowa przyświecały naszym warsztatom.

29 listopada 2024 r. uczniowie klasy czwartej wzięli udział w wyjątkowych warsztatach bożonarodzeniowych, które odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Żywcu.

Warsztaty, zorganizowane przez panią Ilonę Sobańską i panią Annę Wróbel – Łoniewską, miały na celu nie tylko rozwijanie zdolności manualnych i cukierniczych uczniów, lecz także integrację naszych szkół. W trakcie zajęć uczniowie dekorowali pierniki, wykonali ciastka – orzeszki i tworzyli świąteczne obrazki – mozaiki z pianki. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza to warsztaty kulinarne, druga warsztaty plastyczne. W połowie zajęć uczniowie wymienili się stanowiskami pracy.

Najpierw odbyło się krótkie szkolenie dzieci dowiedziały się, jak należy wykonać ciastka – orzeszki i jak zdobić pierniki, a następnie same przystąpiły do pracy. Efekty, jak widać, są zachwycające. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zaś dzieciom przyniosły wiele radości i zabawy. Uczestnicy z zapałem ozdabiali ciasteczka, tworząc przepiękne wzory, z ochotą i cierpliwością wykonywali mozaiki. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał w prezencie wytwór swojej pracy i dodatkową niespodziankę.

Serdecznie DZIĘKUJEMY! Za zaproszenie i ciepłe przyjęcie: Pani Dyrektor Magdalenie Worek i Paniom prowadzącym warsztaty. Podziękowania kierujemy też do Uczniów, którzy przyjęli nas z otwartym sercem, byli pomocni i uśmiechnięci.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach…

Zabawa andrzejkowa

Dnia 27.11.2024 roku, odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Andrzejki, to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie, są one dla każdego wspaniałą okazją do zabawy. Uczniowie mogli sobie powróżyć. Każdy miał możliwość dowiedzieć się jakie imię będzie nosił jego przyszły mąż lub żona oraz kim zostanie w przyszłości. Wróżby te oczywiście traktujemy z przymrużeniem oka, pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Było wiele zabawy i radości, co sprzyjało integracji uczniów całej naszej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili pod czujnym okiem nauczycieli. Podziękowania kierujemy do Rady Rodziców – dziękujemy za słodki poczęstunek, Państwu Stolarczyk za wodę i Samorządowi za przygotowanie i prowadzenie całej imprezy.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada na całym świecie obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który służy promowaniu wartości takich jak: empatia, szacunek, dobroć oraz bezinteresowna pomoc dla drugiego człowieka. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jego oryginalna nazwa brzmi World Hello Day.

Z tej okazji Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty promujące życzliwe zachowania i wartości, a na korytarzach zawisły gazetki związane z tą tematyką. W tym dniu każdy starał się być dla siebie miły i uprzejmy. W różnych miejscach szkoły były umieszczone zrywane karteczki pod hasłem „Weź i podaruj osobie, której chcesz sprawić przyjemność”, na których widniały pozytywne sentencje i życzenia, dzięki czemu każdy mógł podzielić się miłym słowem z drugą osobą.

To doskonała okazja, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wielką moc mają drobne gesty – uśmiech, zaproszenie do zabawy, pomoc, czy po prostu dobre słowo. Nie chodzi tu o spektakularne czyny, ale małe rzeczy, które czynią świat lepszym.

Zajęcia na temat higieny jamy ustnej i profilaktyki próchnicy

Dzięki uprzejmości pani Marzeny Andrusiewicz-Rusek uczniowie klasy pierwszej oraz przedszkolaki z grupy zerówkowej wzięły udział w pogadance dotyczącej higieny jamy ustnej i profilaktyki próchnicy. Dzieci dowiedziały się, że jeżeli odpowiednio będą dbały o zdrowie jamy ustnej mają duże szanse, że zachowają zęby na całe życie. Dzieci otrzymały upominki, które pomogą im w wypracowaniu zdrowych nawyków.

Bardzo dziękujemy!

Akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach”

Z radością informujemy, że tegoroczna akcja „Święty Mikołaj na Kresach” zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz nauczycieli, udało się zebrać liczne dary, które zostały wysłane do dzieci i rodzin polskiego pochodzenia na Kresach Wschodnich.

W paczkach znalazły się słodycze, artykuły szkolne, oraz spożywcze, które na pewno przyniosą radość i wsparcie tamtejszym rodzinom, szczególnie w tym wyjątkowym, świątecznym czasie . Akcja miała na celu nie tylko pomoc materialną, ale również wyrażenie solidarności z Polakami na Wschodzie, dla których święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Dziękujemy!!!

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2024 r. wspólnie świętujemy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.

8 listopada cała społeczność uczniowska naszej szkoły odśpiewała hymn, w ten sposób przystąpiliśmy do projektu „Szkoła do hymnu”. W dniu 12.11.2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły odśpiewali hymn narodowy. Następnie wybrzmiały słowa miłości do Ojczyzny w montażu słowno – muzycznym. Na zakończenie uczniowie z klasy VII i VIII zatańczyli poloneza. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Wycieczka do Chlebowej Chaty

Dnia 08.11.2024r. klasy I-III wybrały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty, która znajduje się w Górkach Małych. Celem wyjazdu było przybliżenie życia naszych przodków, zapoznanie z podstawowymi rodzajami zbóż i ich zastosowaniem, prezentacja maszyn wykorzystywanych dawniej przy uprawie i obróbce ziarna – droga „od ziarenka do bochenka”.

Podczas zwiedzania omówiono proces powstawania masła i twarogu oraz przedstawiono sprzęt do tego wykorzystywany. Uczniowie dowiedzieli się także o sposobach pozyskiwania miodu, poznali ciekawostki z życia pszczół i wzięli udział w pokazie sprzętu pasiecznego.

Dzieci podjęły próby młócenia cepami, mieliły zboża na żarnach – osiewały mąkę, oddzielały śmietanę od mleka, ubijały masło i formowały go w ćwiartki. W piwnicach Chlebowej Chaty każde dziecko wypiekało własnoręcznie wykonany podpłomyk. Wszyscy chętnie konsumowali wypieki ze swojskimi dodatkami – z masełkiem, miodem czy smalcem z ziołami.

Była również okazja, aby skosztować przygotowanego przez uczniów jedzenia – pysznego żytniego chleba i twarogu. Można było napić się kawy zbożowej z mlekiem, serwatki, maślanki.

W stodole obok Chlebowej Chaty był czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. Ta forma aktywności sprawiła dzieciom wiele radości!

Profilaktyka wad postawy – akcja „Lekki Tornister”

Zbiórka makulatury

W ubiegłym tygodniu nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji charytatywnej „Makulatura dla Krystiana”, której celem jest wsparcie w leczeniu i rehabilitacji chorego Krystiana. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom, którzy zaangażowali się w zbiórkę makulatury za okazane serce i chęć niesienia pomocy!

Wyprawa w poszukiwaniu srebra

15 października uczniowie klas 4-8 udali się na wyprawę w poszukiwaniu skarbu do Tarnowskich Gór. Najpierw zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego, po którym spacerowaliśmy. Następnie zeszliśmy do sztolni na głębokość 30 m i płynęliśmy łodzią podziemnym korytarzem na trasie o długości 600 m. Rejs wywołał u wielu uczniów dreszczyk emocji. Potem zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra. W centrum edukacji obejrzeliśmy film o tarnogórskim górnictwie kruszcowym oraz zwiedziliśmy multimedialną ekspozycję. Potem ruszyliśmy podziemną trasą turystyczną. Przewodnik opowiedział nam, kim byli tarnogórscy gwarkowie i jakimi metodami wydobywali srebrne skarby. Na koniec przepłynęliśmy łodziami podziemną rzekę.

Zwiedzane przez nas zabytki wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka dostarczyła nam wielu niecodziennych wrażeń.

Msza święta w Radziechowach z okazji Święta Patrona Szkoły

W dniu 14 października 2024 roku miała miejsce uroczysta msza św. w Radziechowach z okazji Święta Patrona Szkoły. Po zakończeniu mszy uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika żołnierza II WŚ – Michała Klisia. Pomnik został ufundowany przez IPN. Wydarzenie to zgromadziło licznych uczestników, w tym mieszkańców lokalnej społeczności, przedstawicieli władz, a także rodziny zmarłego żołnierza. W uroczystości tej brała udział delegacja z naszej szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 11 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ten dzień był szczególnie ważny dla pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali przez Panią Dyrektor pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Przybędzy. Część oficjalną poprzedziły występy uczniów. Natomiast zakończeniem było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród pracownikom szkoły.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim Nauczycielom i pracownikom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Dziękujemy za trud i poświęcenie, wykazywane każdego dnia w odpowiedzialnej i niełatwej, ale jakże pięknej pracy pedagogicznej. Życzymy takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom – tym starszym i tym młodszym – zrodziła wiele szlachetnych owoców.

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PRZYBĘDZY

ul. 3 Maja 71, 34-381 Radziechowy