Dożynki gminne 2013

Nas Jedyny Pon Bócku

Z Twojej dobroci wyrosła

Przynicka na ziomniocysku

Jencmiyń i łowiesek na żytnisku.

To ty Pon Bócku

Dołeś chlebek na dożynki

Bułecki biołe

Kołoc z fajnej mąki.

Skoda Panie

Ze nie jodos z nami chleba

Un taki dobry

Niek Ci chocioż wonio jaz do nieba.

Niek Ci woniajom kwiotecki

Co po wsi nazbierane

Jastry, gieorgonije, kłosecka

Ze serca Tobie dane

Nas jedyny Pon Bocku.

Joanna Jagosz

Tymi słowami rolnicy dziękowali za plony podczas gminnych dożynek, które odbyły się w Przybędzy. Obchody rozpoczęły się korowodem, szli: zaproszeni przedstawiciele władz naszej gminy i powiatu, członkinie KGW z Przybędzy, Radziechów, Wieprza, Brzuśnika, Juszczyny,  Bystrej, reprezentanci Związku Podhalan, poczty sztandarowe.

Pochód przeszedł z placu przed Domem Ludowym do kościoła przy dźwiękach orkiestry dętej z Radziechów. Następnie odbyła się uroczysta msza św., podczas której złożono dary z płodów rolnych i wysłuchano występu zespołu folklorystycznego „Grojcowianie”. Po uroczystej mszy św. Członkinie KGW w Przybędzy zaprosiły gości na suty poczęstunek w sali Domu Ludowego. Spotkanie uświetniły dożynkowe występy. KGW z Przybędzy, zespołu folklorystycznego „ Grojcowianie”, orkiestry dętej z Radziechów oraz dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przybędzy. Nad przebiegiem programu artystycznego czuwała Jadwiga Jurasz. Spotkanie zakończył podziękowaniami wójt gminy. Mimo iż aura nie sprzyjała, entuzjazm rolników zadość uczynił pogodzie.

Iwona Kłusak

Dożynki 2013