DZIECI RECYTUJĄ TUWIMA

„Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa –
Tłusta oliwa.”

Któż z nas nie pamięta z lat dziecięcych  wierszyka o lokomotywie, Zosi Samosi czy Słoniu Trąbalskim? Na poezji Juliana Tuwima wychowały się pokolenia Polaków.  Pomimo że w tym roku przypada już sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, jego wiersze nadal w ten sam sposób bawią i pouczają dzieci.  Rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.

Dzieci ze Szkoły i Przedszkola w Przybędzy również postanowiły uczcić pamięć swojego  ulubionego poety. 16 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima zorganizowany przez nauczycielkę bibliotekarkę. Podczas konkursu uczniowie z pasją recytowali wiersze  poety . Nawet przedszkolaki pokonały tremę i przed zgromadzoną widownią zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie. Występom dzieci bacznie przysłuchiwali się rodzice, dziadkowie  oraz komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele szkoły i  gość honorowy- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej pani Beata Leńczuk-Bachmińska. Nie było łatwo wyłonić zwycięzców. Każde z dzieci na swój indywidualny sposób interpretowało poezję. Komisja postanowiła jednak wytypować najlepszych:

-w grupie dzieci młodszych (kl. I-III)

I miejsce- Michał Roczyna

II miejsce -Alina Chmiel

III miejsce-Oliwia Kozieł

-w grupie dzieci starszych (kl. IV-VI)

I miejsce- Piotr Piątek

II miejsce- Dominik Konior i Joanna Konior

Warto jednak podkreślić, że każde dziecko, które brało udział w konkursie, okazało się zwycięzcą, bo pokonało własną tremę. Dlatego wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książki. Podczas konkursu panowała   serdeczna atmosfera, a miłe wrażenia  uwiecznione zostały na pamiątkowych zdjęciach. Mam nadzieję, że konkurs zachęcił dzieci do czytania wierszy Tuwima  na co dzień, nie tylko z okazji jubileuszu poety.

Iwona Kłusak

You need to upgrade your Flash Player